ببر مازندران
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

مرکز آمار و فناوری اطلاعات با راه‌اندازی سامانه ثنا یا سامانه ثبت‌نام الکترونیکی، با اعطای شناسه قضایی به افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند این امکان را فراهم آورده تا افراد حقیقی را تحت شبکه، احراز هویت کند و خدمت مورد نظرشان را در محل زندگی یا محل کارشان به آنها ارائه دهد.

نقش فناوری اطلاعات در پیشرفت قضایی «حسن رحیمی» قاضی دادگاه تجدید نظر تهران در روزنامه «حمایت» نوشت:

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا سال 1368 اطلاعات متهمان با استفاده از پردازنده مرکزی استخراج و به صورت جزوه تکثیر و مورد استفاده قرار می‎گرفت.

از سال 1368 تا سال 1378 با مدیریت قوه‌قضاییه سایت کامپیوتر بزرگی در دفتر آمار و خدمات ماشینی نصب و راه‎اندازی شد. در سال 1378 شورای عالی انفورماتیک قوه‌قضاییه در زیرمجموعه نهاد ریاست قوه‌قضاییه تشکیل شد و در سال 1383 نیز با تغییر چارت سازمانی دفتر امور رایانه و مدیریت سیستم به عنوان معاونت دفتر فنی و مهندسی زیر مجموعه معاونت اجرایی قوه‌قضاییه فعالیت‎های خود را ادامه داد و در همان سال پس از تغیییر مجدد چارت سازمانی قوه‌قضاییه، دفتر امور رایانه و مدیریت سیستم به دفتر آمار و انفورماتیک قوه‌قضاییه تغییر نام داد و زیرمجموعه معاونت حقوقی و توسعه قضایی قرار گرفت.

همچنین شورای عالی انفورماتیک نیز با تغییر نام شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات در معاونت مذکور ایجاد و مصوبات شورای مذکور توسط دفتر آمار و انفورماتیک به مرحله اجرا گذاشته شد.

در سال 1387 تشکیلات دفتر آمار و انفورماتیک پس از تصویب رییس‌وقت قوه‌قضاییه تغییر یافت و به دفتر آمار و فن‎آوری اطلاعات و ارتباطات قوه قضاییه نیز تغییر نام پیدا کرد. پس از انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به سمت ریاست قوه‌قضاییه و توجه ایشان به حوزه فناوری اطلاعات، «دفتر آمار و فناوری اطلاعات» با ارتقا جایگاه، به «مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه» تغییر نام پیدا کرد.

ثبت‌نام الکترونیکی و اهمیت وجود سامانه ثنا
مرکز آمار و فناوری اطلاعات با راه‌اندازی سامانه ثنا یا سامانه ثبت‌نام الکترونیکی، با اعطای شناسه قضایی به افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند این امکان را فراهم آورده تا افراد حقیقی را تحت شبکه، احراز هویت کند و خدمت مورد نظرشان را در محل زندگی یا محل کارشان به آنها ارائه دهد.

تاکنون بیش از دو و نیم میلیون نفر موفق به دریافت شناسه قضایی خود شده‌اند و ثبت الکترونیکی‌ را به اتمام رسانده‌اند و این به آن معناست که مسائل قضایی افراد در هر جای کشور به آنان از طریق تلفن همراه اطلاع‌رسانی خواهد شد و می‌توانند با مراجعه به سامانه‌های دستگاه‌قضایی خدمت مد نظر خود را دریافت کنند.

در حال حاضر این خدمت برای اشخاص حقیقی آماده شده است و افراد می‌توانند با مراجعه به دفاتر قضایی یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نام کنند و مطمئن باشند که اگر پرونده‌ای در دستگاه قضایی برای آنها باز می‌شود حتماً به اطلاعشان می‌رسد. البته بزودی ثبت نام برای اشخاص حقوقی هم راه‌اندازی خواهد شد.

ابلاغ الکترونیکی؛ تحولی شگرف در دستگاه قضایی
مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه از آبان سال 1395 موفق به راه‌اندازی ابلاغ الکترونیکی از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی شد. تاکنون بالغ بر 30 میلیون ابلاغیه در دستگاه قضایی صادر شده که از این تعداد حدود 5/6 میلیون آن به شکل ابلاغ الکترونیکی بوده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که حدود 33 درصد از ابلاغیه‌ها به صورت ابلاغ الکترونیک بوده است و از 5/6 میلیون ابلاغ الکترونیکی که صادر شده چیزی حدود 98 درصد، ابلاغ واقعی بوده و توسط شهروندان ملاحظه شده است.

به محض اینکه شهروندان ابلاغیه خودشان را در سامانه ملاحظه کنند، در سامانه سمپ به واحد قضایی اطلاع‌رسانی می‌شود که این ابلاغیه مورد مشاهده واقع شده و ابلاغ به صورت واقعی است. ابلاغ الکترونیکی، پیشرفت بسیار چشمگیری در دستگاه قضایی است چرا که ابلاغ‌های واقعی حدود 98 درصد ابلاغ‌های الکترونیکی را شامل می‌شود که این امر از تجدید اوقات و واخواهی جلوگیری می‌کند.

همینطور حقوق شهروندان را به خوبی استیفا می‌کند و مردم به‌موقع می‌توانند از حقوق خودشان در رابطه با مسائلی که در دادگاه‌ها و دادسراها مطرح می‌شود مطلع شوند. در حالیکه در روش‌های سنتی ابلاغ، حدود 15 درصد ابلاغ‌ها واقعی بوده است. در گذشته اکثر ابلاغ‌ها، ابلاغ‌های قانونی بود و احیاناً موجب واخواهی یا موجب تجدید اوقات می‌شد که خود این امر مشکلات و معضلاتی هم برای شهروندان و هم برای دستگاه قضایی ایجاد می‌کرد.

به نظر می‌رسد که با راه‌اندازی ابلاغ الکترونیک، تحول شگرفی در دستگاه قضایی انجام شده است. ضمن اینکه در هزینه‌‌های پست، مأمور ابلاغ و ارسال ابلاغ‌ها در دستگاه قضایی صرفه‌جویی شده است. با انجام ابلاغ الکترونیکی و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم، رضایتمندی از دستگاه قضایی در این رابطه افزایش پیدا کرده و نیاز نیست مردم برای دریافت‌های ابلاغ خودشان نگران باشند یا مرتب به دستگاه قضایی مراجعه کنند. ضمناً مشکلات دستگاه قضایی نیز برای پیدا کردن صاحبان ابلاغ و آدرس‌هایی که گاهی مخدوش است و حتی برخی اوقات مشخص نیست نیز کم شده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : علمی وفناوری، اجتماعی، 
برچسب ها : نقش فناوری اطلاعات در پیشرفت قضایی +کریم58،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 28 فروردین 1397 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

صنعت دفاعی مستقل و خوداتکا مهم‌ترین شاخصه‌ اقتدار ملی است و درواقع، استقلال و خودکفایی در صنعت دفاعی ضمن ایجاد امنیت و آرامش داخلی در کنار افزایش خودباوری ملی، دشمن را از هرگونه طمع‌ورزی، هجوم و تجاوز بازمی‌دارد.

صلح مسلح روزنامه «حمایت» در یادداشتی از «محمدصادق کوشکی» نوشت:

یکی از مفاهیم بسیار اساسی در حوزه امنیت و دفاع، مفهوم «بازدارندگی» است؛ به این معنا که یک کشور با کمترین هزینه، امنیت را تأمین کند و سازوکاری را برای برقراری آن بکار گیرد که هیچ‌گاه به مصیبت جنگ دچار نشود و حتی یک روز درگیری نظامی را تجربه نکند.

این روش، معقول‌ترین شیوه برای تحقق این هدف در دنیا است و اگر کشوری بتواند بر اساس توان «خود بنیاد» داخلی، سلاح‌های دفاعی را به‌گونه‌ای مهیا و آماده کند که مهاجمین را از انجام حمله نظامی مأیوس و پشیمان سازد و درعین‌حال، جنس دفاع مدنظر به صورتی باشد که متجاوزین ضربات سنگین و دردناکی را متحمل شوند، احتمال تهاجم از سوی دشمنان خارجی به صفر نزدیک می‌شود.

به‌بیان‌دیگر، برخورداری از تسلیحات مناسب و کافی، بخش حیاتی اقتدار دفاعی و یک ضرورت حتمی برای تضمین بازدارندگی هر کشوری است. از این منظر، صنعت دفاعی مستقل و خوداتکا مهم‌ترین شاخصه‌ اقتدار ملی است و درواقع، استقلال و خودکفایی در صنعت دفاعی ضمن ایجاد امنیت و آرامش داخلی در کنار افزایش خودباوری ملی، دشمن را از هرگونه طمع‌ورزی، هجوم و تجاوز بازمی‌دارد.


بیشتر بخوانید: از پیشنهاد تأمل برانگیز «کاهش برد موشک‌ها» تا دوگانه دروغین «موشک-معیشت»/چه کسانی درباره توان موشکی با دشمن همصدا شدند؟


بر اساس این الگو بود که ساخت سلاح‌های هسته‌ای در دنیا رایج شد و کشورهای مختلفی ازجمله آمریکا، انگلستان، فرانسه، چین، روسیه، آفریقای جنوبی، آرژانتین، هند و پاکستان به‌سرعت به سمت تولید چنین تسلیحاتی شتافتند و با هزینه‌هایی هنگفت آن را به دست آوردند چراکه به‌زعم آن‌ها، زرادخانه‌های اتمی، چتر بازدارندگی را بر مرزهای آن‌ها می‌گستراند.

در این میان، جمهوری اسلامی ایران بر پایه مدل و دکترین نظامی – دفاعی خود که به دلایل اعتقادی و فتوای رهبر حکیم انقلاب مستظهر است، تأمین نوعی از بازدارندگی بدون تسلیحات هسته‌ای را در دستور کار خود قرار داد و به دنبال جایگزینی برای ایجاد حریم امنیت رفت که اولاً ارزان‌تر از تسلیحات هسته‌ای است و ثانیاً، همان بازدارندگی را محقق می‌سازد.

گزینه‌ای که جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح ما به سراغ آن رفتند، بحث توان موشکی بود که بلافاصله پس از خاتمه جنگ تحمیلی (اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70)، با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا، نیروهای نظامی کشور به آن سمت حرکت کرده و به سلاح خود بنیاد موشکی دست یافتند. توانی که دانشمندان جوان کشور در این بخش به دست آوردند، افزون بر اینکه بازدارندگی و تأمین امنیت را به شکلی برقرار می‌کند که به هیچ مهاجمی اجازه واقعی کردن توهماتش را نمی‌دهد، مفهوم «صلح مسلح» را نیز ایجاد کرده است. گفتنی است که برخلاف آنچه دشمنان تبلیغ کرده و آمادگی موشکی و نظامی ایران اسلامی را عامل تنش و ناامنی منطقه معرفی می‌کنند، صلح مسلح برقرارکننده امنیت است، ریشه در آیات و روایات و مبانی عقلی دارد و از دو منظر قابل واکاوی است.

اول اینکه این آیه در راستای عمل به آیه‌ شریفه «وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِه‌ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم» است و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، «معنای این آیه این است که غافلگیر نشوید؛ معنایش این است که اگر چنانچه دشمنی به شما حمله کرد، شما براثر کمبود امکانات، کمبود سلاح و مهمات، کمبود آمادگی، خسارت تحمل نکنید، که خسارت شما خسارت ملت است، خسارت شما خسارت اسلام است» (30 فروردین 94).ادامه مطلب


نوع مطلب : اجتماعی، سیاسی، 
برچسب ها : صلح مسلح+کریم58،
لینک های مرتبط :
شنبه 4 فروردین 1397 :: نویسنده : ابراهیم کریمی


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ابراهیم کریمی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic