ببر مازندران
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

حرف‌های مگوی ظریف از احتمال خروج ایران از NPT تا ادعای آمریکا برای تخریب فردو

وزیر امور خارجه درباره برنامه حمله آمریکا به فردو و سپس عقب نشینی این کشور به دلیل ترس از اتحاد مردم ایران و همچنین درباره تصمیم اخیر اروپایی‌ها در ارتباط با برجام و خروج ایران از NPT توضیحاتی ارئه داد.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خانه‌ملت در توضیح برنامه وزارت امور خارجه در مقابله با تصمیم اخیر کشورهای اروپایی‌ برجام مبنی بر پیگیری ساز و کار حل اختلاف، گفت: گفت: وزارت امور خارجه از مسیر حقوقی موضوع را دنبال می‌کند. جمهوری اسلامی ایران بحث روش حل اختلاف را به صورت رسمی اردیبهشت ماه سال 1397 بعد از خروج آمریکا از برجام آغاز کرد. سه نامه در 10 می سال 2018، 26 اوت سال 2018 و نوامبر سال 2018 نیز به خانم موگرینی نوشته شد و در آن رسما اعلام شد که ایران روش حل و فصل اختلافات را شروع کرده است.

ایران مکانیزم حل اختلافات برجام را نوامبر 2018 آغاز کرد

وزیر امور خارجه افزود: در نامه‌ای که در نوامبر 2018 به خانم موگرینی نوشته شد، تاکید کردیم که ایران مکانیزم حل و فصل اختلافات را شروع کرده و به پایان رساندیم لذا ناگزیریم که برنامه کاهش تعهدات برجام را اجرایی کنیم. ظریف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران پس از نامه مذکور 7 ماه به اتحادیه اروپا فرصت داد و در اردیبهشت ماه سال 1398 (می سال 2019) کاهش تعهدات برجام را آغاز کرد که تقریبا دو ماه پس از آن، آثار عملی داشت.

اظهارات اروپایی‌ها درباره برجام هیچ وجه قانونی ندارد

وی افزود: اظهارات اروپایی‌ها هیچ وجه قانونی ندارد لذا ما از بلاوجه بودن اقدام اروپایی‌ها استفاده می‌کنیم. اگر اروپایی‌ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس‌جمهور در همان اردیبهشت 1397، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود. وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران ازNPT مطرح خواهد بود اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.

همچنین امروز محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوال حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم و ساداتی‌نژاد نماینده کاشان در مجلس شورای اسلامی حضور یافت. وی تاکید کرد: نیروهای مسلح می‌دانند که هیچ کس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی در خارج دفاع نکرده است. سخنرانی بنده را یک خبرگزاری دست‌کاری کرد اما آن چه که بنده گفتم، پیرو فرمایش حضرت امام بود. سخنان بنده نیز در خصوص پولشویی واضح است. بنده گفتم دامن نظام از پولشویی مبرا است. از آن جا که ما قوانین پولشویی و CFT را تصویب نمی‌کنیم همه دولت را محکوم می‌کنند اما قوه قضاییه و وزیر اقتصاد بارها اعلام کردند که منافعی در این وسط وجود دارد اما دامن نظام جمهوری اسلامی از پولشویی مبرا است.

وی در ادامه با تاکید بر این که دشمن امروز ملت ایران را نشانه گرفته و تحت فشار قرار داده است بیان کرد: فاجعه ترور سپهبد سلیمانی و کشته شدن تعدادی از هموطنانمان در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی همگی ما را به یکدیگر نزدیک می‌کند. در سفر به هند به بنده اعلام کردند که در ۴۳۰ شهر هند برای سردار سلیمانی مراسم برگزار شده است از هند تا لبنان ، الجزایر و ایران همگی با خون سردار سلیمانی یکدست شدند. ما همه یک ملت هستیم و با عقاید مختلف زیر یک پرچم فعالیت می‌کنیم و با وحدت می‌توانیم مقتدرانه در برابر استکبار جهانی بایستیم. ظریف در ادامه با تاکید بر این که دشمن در مقابل مردم ایران احساس ضعف می‌کند بیان کرد: آمریکایی‌ها در تحلیل‌های خود برنامه نابودی فردو را کشیدند اما پشت آن نوشتند اگر ما فردو را خراب کنیم این مردم متحدتر و منسجم تر در برابر ما می‌ایستند و آن گاه خطر جدی تری ما را تهدید می‌کند. حضرت آقا به همین دلیل تاکید داشتند که شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای دشمنان ترسناک تر است. اگر ما قدرت ملت را قبول نداشتیم در شهادت حاج قاسم دیدیم که مردم همه یک دست شده و در برابر استکبار ایستادند. وزیر امور خارجه در پایان بیان کرد: در خصوص پولشویی نیز بنده تاکید کردم که دامن نظام از پولشویی مبرا است اما قطعا آمریکا با تحریم‌هایش باعث شده تا گروهی زالوصفت از خون مردم تغذیه کنند و این جنایت آمریکا علیه ملت است

برجام را بُردیم

وزیر امور خارجه با بیان این‌که ما در برجام بردیم و اروپایی‌ها نبردند، اظهار کرد: وزارت خارجه در موضوع مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات، آن را به شدیدترین لحن محکوم کرد. محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال ساداتی‌نژاد نماینده کاشان درباره اقدامات وزارت خارجه نسبت به موضع‌گیری خصمانه آمریکا و اروپا در حمایت از آشوبگران حوادث دی‌ماه سال ۱۳۹۶، گفت: در ابتدا قبل از پاسخ به این سوال لازم است توضیح دهم که با صحبت‌های آقای ذوالنور رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در سوال پیرامون برجام موافق نیستم ما در برجام بردیم و اروپایی‌ها نبردند. اروپا و آمریکا مجبور شدند سیاست‌های خود را کنار گذارند و به همین دلیل است که آمریکا خودش را می‌کشد تا اروپا از برجام خارج شود. در آخرین کار هم اروپایی‌ها را تهدید کرد که تعرفه واردات خودروهایشان را ۲۵ درصد افزایش می‌دهد مگر آنکه از برجام خارج شوند.

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : NPT، ظریف،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

حقایقی در مورد باتری گوشی می‌پردازیم که به شما کمک می کند تا نگرانی های تان در این حوزه رفع شود.

۱. ماهیت باتری گوشی به این زودی‌ها تغییر نمی‌یابد

تمام گوشی‌ها، و اغلب گجت‌ها و وسایل نقلیه الکتریکی، از باتری قابل شارژ لیتیوم-یون استفاده می‌کنند. اساس تکنولوژی باتری‌ها طی دهه‌های اخیر تغییر چندانی نداشته و روی هم رفته استفاده از تکنولوژی‌های نوآورانه برای باتری‌ها کار بسیار دشواری محسوب می‌شود. در عوض، بیشتر پیشرفت‌های به دست آمده برای افزایش عمر باتری گجت‌ها، به لطف کاهش مصرف انرژی قطعات سخت‌افزاری و بهبودهای نرم‌افزاری حاصل شده تا گجت موردنظر از این انرژی محدود به طور بهینه‌تری استفاده کند.

در همین بین، باید بگوییم که ظرفیت باتری گجت‌ها با معیار میلی‌آمپر ساعت اندازه گرفته می‌شود ولی معیار ظرفیت باتری خودروهای الکتریکی وات ساعت است و برای مقایسه باید ظرفیت آن‌ها را به واحد مقابل تبدیل کنیم. به‌عنوان مثال، پیکسل 4 از باتری 2800 میلی‌آمپر ساعت (10.6 وات ساعت) و آیفون 11 پرو مکس از باتری 3969 میلی‌آمپر ساعت (15.04 وات ساعت) بهره می‌برند. اما خودرو «شوی ولت» (Chevy Volt) مجهز به باتری 18400 وات ساعت است و مدل میان‌رده تسلا 3 انرژی خود را از طریق باتری 62000 وات ساعت تأمین می‌کند.

این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا هرچقدر ظرفیت باتری بیشتر باشد، برای افزایش عمر آن از ترفندهای بیشتری می‌توان استفاده کرد. به‌عنوان مثال، هنگامی که باتری را شارژ می‌کنید، ولتاژ بالا می‌رود و آن را تحت فشار قرار می‌دهد که به‌خصوص طی شارژ 20 درصد نهایی ظرفیت، این فشار به حداکثر می‌رسد. برای جلوگیری از این فشار، سازندگان خودرو می‌توانند باتری جدید را فقط تا 80 درصد شارژ کنند. به دلیل ظرفیت بیشتر، خودروهای الکتریکی حتی زمانی که به طور کامل شارژ نمی‌شوند، می‌توانند تا مسافت قابل توجهی انرژی موردنیاز را تأمین کنند. این رویکرد می‌تواند طول عمر باتری خودرو را دو برابر کند.

در این میان، در حال حاضر بیشترین تلاش‌های مربوط به افزایش عمر باتری به محصولاتی مانند اتومبیل‌ها و ماهواره‌ها معطوف شده است؛ زیرا ما معمولا از گوشی‌های خود معمولا به مدت 2 تا 3 سال استفاده می‌کنیم ولی باتری چنین محصولاتی باید عمر بسیار بیشتری را به ارمغان بیاورند. از دیگر محدودهای مربوط به باتری گوشی باید به اندازه آن‌ها اشاره کنیم. در مقایسه با باتری خودرو الکتریکی، اندازه و ظرفیت باتری یک گوشی اصلا به چشم نمی‌آید. به‌عنوان مثال، ظرفیت باتری خودرو تسلا 3 بیش از 4000 برابر ظرفیت باتری آیفون 11 پرو مکس محسوب می‌شود.

این روزها باتری بسیاری از گوشی‌ها می‌توانند برای یک روز کامل انرژی لازم را ارائه دهند که البته در بیشتر موارد، این موضوع با شارژ 100 درصدی محقق می‌شود. اگرچه این کار به باتری اجازه می‌دهد برای ساعات زیادی دوام بیاورد، اما در عین حال به دلیل ولتاژ بالا تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. با وجود تلاش‌هایی که برای ساخت باتری‌های جدید مربوط به گوشی‌ها صورت می‌گیرد، ولی هنوز معلوم نیست که چه زمانی این باتری‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

۲. شارژ سریع به باتری گوشی آسیب نمی‌رساند

شارژرهای مرسوم معمولا خروجی 5 تا 10 وات را ارائه می‌دهند. اما شارژر مبتنی بر فناوری‌های نوین و البته سخت‌افزار گوشی می‌تواند این توان را تا چندین برابر افزایش دهد. به‌عنوان مثال، گلکسی نوت 10 پلاس از شارژ 45 وات و اوپو رینو Ace از شارژ 65 وات پشتیبانی می‌کنند. در این میان، اگر باتری یا تجهیزات شارژ مشکل فنی نداشته باشند، شارژر سریع به گوشی آسیب مهمی نمی‌رساند.

برای توضیح این موضوع باید فرایند شارژ سریع باتری گوشی را تشریح کنیم که در دو فاز انجام می‌شود. در مرحله اول، ولتاژ بسیار بالایی را روانه‌ی باتری گوشی می‌کند و به همین خاطر شارژ باتری مثلا در عرض 10،15 یا 30 دقیقه از 50 درصد به 70 درصد می‌رسد. در این مرحله، باتری‌ها می‌توانند انرژی زیادی را بدون اثرات جانبی تأثیرگذار بر وضعیت طولانی مدت، جذب کنند. در این زمینه، می‌توانیم به گلکسی نوت 10 پلاس اشاره کنیم که باتری آن به لطف فناوری شارژ 45 وات در عرض نیم ساعت از 0 به 70 درصد می‌رسد. از این جالب‌تر، اوپو رینو Ace است که باتری آن طی تقریبا نیم ساعت به طور کامل شارژ می‌شود.

اگر تجربه استفاده از شارژ سریع را داشته باشید، احتمالا می‌دانید که برای شارژ 20 تا 30 درصد باقی‌مانده باید زمان قابل توجهی را صبر کنید. این بخش همان فاز دوم است که سازندگان گوشی‌ها باید سرعت شارژ را کاهش دهند زیرا در غیر این صورت باتری گوشی متحمل آسیب دائمی می‌شود. اگر شرکت‌های سازنده کار خود را به خوبی انجام داده باشند، معمولا به‌ندرت باتری به دلیل شارژ سریع دچار آسیب دائمی می‌شود. سیستم مدیریت باتری این دو فاز را زیر نظر قرار می‌دهد تا باتری دچار فشار بیش از حد نشود.

۳. باتری گوشی را نمی‌توان بیش از حد شارژ کرد

روزی روزگاری کاربران گوشی‌ها نسبت به شارژ بیش از حد باتری نگرانی زیادی داشتند. ترس آن‌ها از این بود که اتصال پیوسته گوشی به شارژر می‌تواند منجر به شارژ بیش از حد باتری شود و این موضوع ناپایداری باتری را به همراه داشته باشد. در نهایت گفته می‌شد که چنین روندی می‌تواند گرمای باتری را تا حد زیادی افزایش دهد و در نتیجه حتی موجب انفجار یا آتش گرفتن آن شود.

اما باید بگوییم که سیستم مدیریت باتری طوری طراحی و عملی شده که فرایند شارژ باتری بعد از رسیدن به 100 درصد به‌صورت خودکار قطع می‌شود. می‌توان گفت اگر مدار باتری مشکلی نداشته باشد، نمی‌توان باتری گوشی‌های مدرن را بیش از حد شارژ کرد. البته به خاطر داشته باشید که با شارژ باتری تا 100 درصد، همان‌طور که کمی بالاتر توضیح دادیم، آن را تحت فشار قرار می‌دهید. روی هم رفته، توصیه می‌شود که باتری گوشی را تا حدود 80 درصد شارژ کنید و با این کار می‌توانید طول عمر باتری را افزایش دهید. البته این توصیه برای افرادی صدق می‌کند که با شارژ 80 درصدی باتری با مشکل اتمام شارژ روبرو نمی‌شوند.

۴. شارژ باتری نباید به صفر درصد برسد

در گذشته گفته می‌شد که هرچند وقت یک بار بگذارید شارژ باتری گوشی به صفر درصد برسد تا بتواند دوباره تنظیم یا کالیبره شود. اما حداقل برای باتری‌های گوشی‌های مدرن باید بگوییم که اتمام کامل شارژ باتری می‌تواند منجر به واکنش‌های شیمیایی شود که در طول زمان عمر باتری را کوتاه می‌کنند. برای اجتناب از تخلیه کامل انرژی، سیستم مدیریت باتری زمانی که سطح انرژی به یک حد خاصی می‌رسد، گوشی را خاموش می‌کند و در این هنگام کاربران فکر می‌کنند که انرژی باتری آن‌ها به‌طور کامل به اتمام رسیده است.

روی هم رفته رسیدن شارژ به پایین 30 درصد برای سلامت باتری مضر است و به همین خاطر توصیه می‌شود قبل از رسیدن سطح شارژ به این حدود، گوشی را به شارژر وصل کنید و با این کاری می‌توانید طول عمر باتری گوشی را افزایش بدهید.

۵. دمای بالا به باتری گوشی آسیب می‌رساند

گرما دشمن حقیقی باتری گوشی محسوب می‌شود و دمای بالا طی مرور زمان طول عمر باتری را کاهش می‌دهد. به همین خاطر، برای مدت طولانی گوشی خود را زیر نور خورشید رها نکنید و گفته می‌شود دمایی در حد 30 درجه سانتی‌گراد می‌تواند تأثیر منفی در عملکرد باتری داشته باشد. البته این موضوع به این معنا نیست که گوشی خود را باید در یخچال قرار دهید زیرا در کل تغییر دمای گسترده برای باتری گوشی ضرر دارد. اما در هر صورت مراقب باشید که گوشی برای مدت زیادی در معرض گرمای شدید قرار نگیرد.

۶. شارژرها و کابل‌های متفاوت برای باتری ضرری ندارند

به غیر از شارژرهای و کابل‌های تقلبی بسیار بی‌کیفیت یا خراب، استفاده از انواع گوناگون این شارژها و کابل‌ها به باتری گوشی ضرر نمی‌رسانند. البته شاید این وسایل جانبی باعث شوند که سرعت شارژ کاهش پیدا کند و حداکثر توان مورد استفاده قرار نگیرد. گوشی‌های گوناگون از سرعت شارژ مختلفی پشتیبانی می‌کنند که برای بهره‌گیری از حداکثر سرعت شارژ، باید شارژر و کابل سازگار با آن‌ها را خریداری کنید.

در کل توصیه می‌شود از شارژر و کابل موجود در جعبه گوشی استفاده کنید ولی در این میان باید به برخی گوشی‌ها هم اشاره کنیم که شارژ موجود در جعبه آن‌ها، حداکثر سرعت شارژ را ارائه نمی‌دهد و کاربران برای بهره‌گیری از این مزیت به ناچار باید شارژر را جداگانه خریداری کنند.

توصیه‌های نهایی برای افزایش عمر باتری

در رابطه با افزایش عمر باتری گوشی همواره ترفندهایی مانند کاهش نور نمایشگر، خاموش کردن وای‌فای و بلوتوث، محدود کردن مصرف داده اپلیکیشن‌های پس‌زمینه، محدود کردن استفاده اپلیکیشن‌ها از جی‌پی‌اس و دیگر موارد این‌چنینی توصیه می‌شود. اما در نهایت باید بگوییم هرچقدر هم از آن مراقبت کنیم، باتری گوشی چه در طول روز و چه به صورت بلند مدت عمر طولانی نخواهد داشت. به همین خاطر نباید چندان بابت وضعیت باتری گوشی نگرانی داشته باشید و در بدترین حالت می‌توان آن را تعویض کرد.

نوع مطلب : اجتماعی، علمی وفناوری، 
برچسب ها : باتری گوشی،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

وزیر امورخارجه روسیه گفت که مسکو از درخواست ایران برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌اس نیوز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای که در برخی موارد به عنوان وزنه‌ای در برابر ناتو و غرب دیده می‌شود، حمایت می‌کند.

لاوروف در سخنانی در یک مجمع ژئوپلتیک در دهلی گفت: سازمان همکاری شانگهای دربرگیرنده چین، پنج کشور عضو سابق اتحاد شوروی (روسیه، قزاقستان، ‌تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان)، هند و پاکستان است.

وی ادامه داد: ایران عضو ناظر این سازمان است و ما از درخواست ایران برای عضویت کامل در آن حمایت می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار داشت:‌ همچنین اکثر کشورهای عضو (سازمان شانگهای) از درخواست ایران حمایت می‌کنند و من اطیمنان دارم که این درخواست محقق خواهد شد.

بنابر این گزارش، روسیه در سال جاری ریاست دوره‌ای سازمان همکاری شانگهای را بر عهده دارد و در ماه ژوییه میزبان نشست سالیانه آن خواهد بود.

در طول دو دهه فعالیت این سازمان، شمار اعضای آن که در ابتدا شش کشور بودند افزایش یافته به طوری که هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ به عضویت آن درآمدند و کشورهای ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان نیز عضو ناظر به شمار می‌آیند. اما روسیه و چین همچنان بر این سازمان تسلط دارند و نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنند.

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : روسیه،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

انصراف از لیگ قهرمانان آسیا

چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا انصراف خود را از حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان این قاره اعلام می‌‎کنند.

بعد از آنکه کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را سلب کرد، مدیران هر چهار باشگاه ایرانی برای عدم شرکت در این رقابت ها به توافق قطعی دست یافتند.

شهر خودرو، استقلال، پرسپولیس و سپاهان چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آسیا هستند که با حکم جدید AFC، نمی توانند در ایران از حریفانشان میزبانی کنند.

در همین ارتباط و بعد از جلسات و تماس های متعدد، مدیران چهار باشگاه در راستای حفظ شان و مصلحت کشور، دفاع از امن بودن ایران و جلوگیری از دخالت سیاست برای تصمیم گیری در فوتبال، نامه مشترکی را به امضا رساندند و این نامه امروز برای رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می شود.

در این نامه آمده است که نمایندگان ایران زیر بار حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی روند و به غیر از ایران در کشور دیگری از حریفانشان میزبانی نمی کنند. به همین دلیل از این رقابت ها انصراف می دهند.

نوع مطلب : ورزشی، سیاسی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : انصراف،AFC،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

نیویورک تایمز: شَر ترامپ واگیر است

وقت آن رسیده که سخنان جسورانه آن افسر نیروی دریایی را تکرار کنیم که گفت: تحت مدیریت ترامپ، ایالات متحده یک اتحادیه فساد است که هزاران نقطه شَر محرک آن هستند و آن شَر، واگیر است.

"تیموتی اگان" در مطلبی با عنوان "شَر ترامپ، واگیر است" در روزنامه نیویورک تایمز به بررسی شخصیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تهدید هفته‌های گذشته او مبنی بر هدف قرار دادن 52 مرکز فرهنگی ایران پرداخته و می‌نویسد: رئیس جمهورِ قدرتمندترین دموکراسی جهان تهدید به ارتکاب جنایت جنگی می‌کند؛ هدف قرار دادن اماکن فرهنگی.

نویسنده این مطلب می‌افزاید: «ترامپ، انسانی نادان، کینه جو و خودشیفته است. وقت آن رسیده که سخنان جسورانه آن افسر نیروی دریایی را تکرار کنیم که گفت: تحت مدیریت ترامپ، ایالات متحده یک اتحادیه فساد است که هزاران نقطه شر محرک آن هستند و آن شر، واگیر است.

ما همواره این هشدار بدون تاریخ انقضا پیرامون اخلاقیات انسانی را شنیده ایم: تنها لازمه پیروزی یک شیطان این است که آدم های خوب هیچ کاری نکنند. در آمریکا و در سه سال گذشته ما شاهد مصداق واقعی چنین فرضیه ای بوده ایم. جایی که ریاست جمهوری ترامپ نشان داد که چطور افراد خوب کاری نکردند و یک شیطان که زمام امور را به دست گرفته از آنها بهره کشی می کند.

این شر است یا سیاست، وقتی ترامپ یک خانواده خوشنام را بدنام می کند یا دستور می دهد کودکان را از مادرانشان جدا کرده و در قفس بیندازند؟

در مورد واقعیت ها هیچ اختلاف نظری نیست؛ ترامپ تلاش کرد تا یک دموکراسی، مجبور به انجام کارهای کثیف سیاسی اش شود. آنچه که بسیار مورد شک و تردید است اینکه آیا آن دسته از مردم خوب ما کاری خواهند کرد یا نه.

شیطان‌های کوچک تر همان سناتورهای جهوری خواه هستند که می دانند رئیس جمهور سوگندش را نقض کرده و سزاوار استیضاح است، اما شهامت گفتنش را ندارند.

در مورد سرایت شر، فرماندار تگزاس را مثال بزنیم که ماه گذشته از پذیرش حتی تعداد اندکی از پناهندگان قانونی آواره از جنگ و قحطی امتناع کرد. در گذشته مردمی از کوبا، ویتنام و آفریقا به آمریکا می آمدند و به بهترین شهروندان ما تبدیل می شدند.

متاسفم، در دوره ترامپ آمریکا آن آمریکایی که باید باشد نیست. وقتی پرچم نفرت بالاست و هواداران ترامپ ایستاده برایش هورا می کشند.

همه آن افراد خوب باید دو گام مهم را بردارند: سطح فساد و تباهی انباشته شده در کاخ سفید را درک کنند. دوم، براساس آن فهم با آن فساد بجنگند. شما یا باید بجنگید و یا جزء آن دسته از افرادی باشید که کاری انجام نمی دهند و اجازه ی انتشار شر را می گیرند

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : شر ترامپ،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

سازوکار جدید سیاست‌گذاری پولی تشریح شد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رونمایی سازوکار جدید سیاستگذاری پولی با آغاز عملیات بازار باز گفت:به تدریج با خریدوفروش اوراق اسلامی منتشره از طرف خزانه دولت، این ابزار مهم به کار گرفته می شود.

عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه مجازی توضیحاتی درباره عملیات بازار باز به شرح زیر ارائه داد:

روز گذشته ۲۶ دی ماه ۹۸، همزمان با پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی، سامانه معاملاتی «عملیات بازار باز» رونمایی و بر اساس وعده‌ای که در ابتدای حضورم در بانک مرکزی داده بودم، به حول قوه الهی، سازوکار جدید سیاستگذاری پولی رسماً رونمایی شد.

عملیات بازار باز بنا به تعریف متداول آن، خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت و به ویژه اوراق بدهی کوتاه مدت از قبیل اسناد خزانه با بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است.

به طور معمول، امروزه بانک‌های مرکزی عملیات بازار باز یا خرید و فروش اوراق را برای دستیابی به اهداف اقتصاد کلان خود یعنی کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادی انجام می‌دهند و برای آنکه قادر باشند نرخ تورم و سطح تولید را در جهت مطلوب و موردنظر خود تحت تأثیر قرار دهند، احتیاج به یک واسط یا هدف میانی دارند که امکان کنترل قابل توجه آن را داشته باشند. متغیری که امروزه بانک‌های مرکزی به عنوان واسطه و هدف میانی برای دستیابی به تورم و تولید مطلوب از آن استفاده می‌کنند، نرخ سود بازار بین بانکی است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز از این پس و به تدریج با خرید و فروش اوراق اسلامی منتشره از طرف خزانه دولت، این ابزار مهم سیاستگذاری پولی را به کار خواهد گرفت.

نوع مطلب : اقتصادی، اجتماعی، 
برچسب ها : بازار باز،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
جمعه 27 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

سپاه پاسداران در جریان عملیات موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد، برای ساعاتی موجب قطع ارتباط تمامی پهپادهای نظامی آمریکا بر فراز این منطقه شد..

حمله موشکی سپاه به پایگاه هوایی آمریکا در عراق (پایگاه عین الاسد) که در ساعات ابتدایی بامداد روز چهارشنبه 18 دی 1398 صورت پذیرفت، ابعاد دیگری غیر از مورد اصابت قرار گرفتن آشیانه ها و ساختمان های مختلف با موشک های بالستیک داشت که به مرور در حال مطرح شدن است.

یکی از این موارد که به صورت گذرا در نشست خبری فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مورد عملیات موشکی فوق و نیز در سخنان فرمانده کل سپاه در مجلس شورای اسلامی به آن اشاره شد، اجرای عملیات تهاجم الکترونیکی به پهپادهای در حال پرواز آمریکا بر فراز پایگاه عین الاسد بود.

بنا بر اظهارات سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، همزمان با عملیات موشکی، سپاه اقدام به قطع ارتباط پهپادهای آمریکایی با پایگاه و قطع امکان ارسال داده ها کرد. این امر سبب شد تا فرماندهان از دسترسی به تصاویر زنده از پایگاه و محیط اطراف آن و حتی امکان مخابره تصاویر به پایگاه های پشتیبان در خاک اصلی آمریکا از این پهپادها باز بمانند.

پهپادهای آمریکایی MQ-1C گری ایگل در پایگاه هوایی الاسد

به گفته وی، از روزهای قبل عملیات به دلیل اینکه آمریکایی ها احتمال بالایی می دادند که حمله ای از سوی ایران رخ دهد، هواپیماهای شناسایی-رزمی بدون سرنشین را بعضاً تا 12 فروند روی آسمان عراق در نواحی مجاور پایگاه های آمریکایی برای مراقبت دائمی به پرواز در آورده بودند. این امر برای رصد هرگونه تهدید نظامی خصوصاً حملات زمینی انجام می شد.

این پهپادها در نوع MQ-9 ریپر و MQ-1C گری ایگل (عقاب خاکستری) مجهز به موشک‌های هوا به سطح نیز برای اجرای عملیات رزمی هستند. یکی از احتمالات مطرح نزد آمریکایی ها احتمال صورت گرفتن حمله زمینی به پایگاه توسط گروه های مقاومت عراقی بود از این رو پهپادهای آمریکایی مسلح دستور داشتند تا به محض رویت تهدیدات با آنها از فواصل دور درگیر شوند

بنا بر اطلاعت گفته شده، در زمان اجرای عملیات شهید سلیمانی یعنی همان هجوم موشکی سپاه، 7 فروند از پهپادهای فوق در حال پرواز در آسمان منطقه بودند. سپاه با اجرای یک عملیات موازی، اقدام به قطع ارتباط داده این پهپادها با پایگاه هدایت آنها کرد. در نتیجه عملاً آمریکایی ها چشمان خود را در آسمان از دست دادند. این امر هم سبب بروز مشکل در تشخیص مسیر موشک های ایرانی و هم رصد پایگاه برای اطلاع از محل برخورد و ارزیابی سریع حجم خسارت ها در دقایق پس از عملیات شد.

پس از تصرف پهپاد پیشرفته و پنهان کار RQ-170، دستیابی به دستکم یک فروند MQ-1A پریدیتور، هک لینک ارتباطی MQ-9 ریپر و نیز تصرف یک فروند از آنها و نیز انهدام پهپاد فوق پیشرفته MQ-4C تریتون که به انواع سامانه های دفاع الکترونیکی مجهز بود، این عمل سپاه در تهاجم الکترونیکی همزمان به 7 پهپاد آمریکایی در منطقه نسبت وسیع روی کشور عراق را می توان پنجمین دستاورد بزرگ سپاه در رویایی با پهپادهای پیشرفته آمریکایی دانست.


البته پهپادهای دیگر آمریکایی مانند RQ-7 شدو، اسکن ایگل، ریون و ایروسوند نیز به همراه چند پهپاد انگلیسی و اسرائیلی در زمره شکارهای دیگر سپاه به شمار می روند اما ارزش شکار پهپادهای شناسایی و رزمی نامبرده قبلی بسیار بالاتر از این موارد است.

هر چند آمریکایی‌ها در ابتدا با سانسور خبری عمومی و انتشار کنترل شده برخی اخبار سعی در جلوگیری از اطلاع افکار عمومی از ضربه های مختلف سپاه شدند اما به مرور ناچار شدند با داستان سرایی های مختلف ضمن تأیید ضمنی برخی موارد افکار عمومی را نیز جهت دهی و اقناع کنند.


از آن جمله در ماجرای قطع ارتباط 7 پهپاد در زمان عملیات شهید سلیمانی، خبرگزاری فرانسوی AFP اقدام به انتشار این ماجرا با روایت خاص آمریکایی ها کرده است. این رسانه مدعی شده که از بین رفتن کابل های فیبر نوری ارتباطی بین اتاق های کنترل پهپاد در پایگاه با آنتن های ارتباط ماهواره ای به دلیل اصابت موشک سپاه در ساعت حدود 01:35 دقیقه سبب قطع لینک های داده از پهپادها شده است. به علاوه این رسانه مدعی شده 14 کاربر (اپراتور) پهپادها در حال کنترل این پهپادها بودند که پس از این حادثه خود را به پناهگاه رسانده و پس از اطمینان از پایان حمله موشکی مجدداً بازگشته و با تعمیر خطوط فیبر نوری، تا ساعت 9 صبح موفق به نشاندن سالم هر 7 پهپاد شده اند.


در این باره باید گفت که پهپادها به طور کلی دارای لینک ارتباط داده غیر ماهواره ای هم هستند که خصوصاً در صورت گشت زنی در فواصل نزدیک و در محدوده خط دیده ایستگاه زمینی کنترل، می توانند از این لینک ارتباطی استفاده کنند.

علت عدم استفاده از این لینک ارتباطی چیست؟

در حالی که پهپادها برای پوشش مناطق اطراف پایگاه برای پیشگیری از حملات احتمالی راکتی و نزدیک شدن ستون های خودرویی گروه های مقاومت عراق در فواصل نزدیک پایگاه پرواز می کرده اند.

اتاقک های کنترل پهپاد سوخته و از بین رفته

به علاوه تصاویر منتشر شده از پایگاه عین الاسد در روزهای پس از حمله نشان می دهد که بخشی از ساختمان مجاور اتاقک های کنترل پهپاد که اساساً یکی از اهداف سپاه بوده است، در حمله موشکی به طور کامل محو شده و این اتاقک ها نیز سوخته و از بین رفته اند؛ اگر کاربران در این اتاقک ها بوده اند که قاعدتاً کشته شده اند و اگر نبوده اند، پس از خروج از پناهگاه به کدام اتاقک های کار خود بازگشته اند؟

در تصاویر منتشر شده در روزهای بعد از عملیات که اتاقک های سوخته دیده می شود، دو اتاقک کنترل نسبتاً سالم هم در فضای مجاور این نقطه مشاهده می شود. با توجه به فاصله اندک این اتاقک های سالم با محل انفجار موشک، احتمالاً این اتاقک ها در روزهای بعد از عملیات برای شروع به بازسازی توان عملیات پهپادی آمریکا از پایگاه، در این مکان مستقر شده اند.

بخش ناپدید شده از ساختمان فرماندهی و کنترل عملیات پهپادی که سابقاً در محل گودال تصویر فوق قرار داشته است

بدیهی است که دشمن علاقه ای به اعتراف به ابعاد شکست خود ندارد در حالی که آمریکایی ها به شفاف سازی در امور مملکتی خود مشهور هستند، این امر نشان می دهد آنها در نمایش شفافیت و آزادی تخصص دارند نه گردش واقعاً آزاد اطلاعات. این امر از عدم اشاره به تعداد کشته ها و زخمی های عملیات سپاه نیز مشهود است. با ارسال زخمی های این عملیات به کشورهای دیگر نظیر آلمان، حال پس از چند روز شاهد اعلام خبر کشته شدن دو نظامی آمریکا در آلمان هستیم که احتمالاً از زخمی های مذکور بوده اند.

بدیهی است به مرور اطلاعات بیشتری از نتایج عملیات موشکی سپاه منتشر خواهد شد و علاوه بر دقت شگفت انگیز موشک های سپاه که مورد تأیید برترین تحلیلگران نظامی و موشکی دنیا قرار گرفته و از اظهار نظر های آنان در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر قابل دریافت است، سایر دستاوردهای این عملیات نیز بازگو خواهد شد.


نوع مطلب : نظامی، ارتش، سیاسی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : الاسد،پهباد،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

سخنگوی قوه قضائیه ضمن تاکید بر استیفای حق جان باختن سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین، گفت: افرادی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند و رسیدگی مراحل اولیه کار را طی می‌کند.

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در هجدهمین نشست خبری خود، درباره موضوعات، مسائل و پرونده‌های مهم روز توضیحاتی ارائه داد که اهم آن را در ادامه می‌خوانیم:

تعدادی از افراد در پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشت شده اند و بازجویی و تحقیقات از افراد مرتبط ادامه دارد.

جعبه سیاه هواپیما همراه با تیمهای کارشناسی ایران و اوکراین به فرانسه رفته و پس از بازخوانی جعبه سیاه موضوع روشنتر خواهد شد

ساعاتی قبل از اعلام رسمی به مردم، قوه قضاییه از دلیل اصلی سقوط هواپیما باخبر شد و پس از آن دستگاه قضایی پیگیری ها را شروع کرد

تیم‌های سازمان قضایی مشغول بررسی تمام احتمالات سقوط هواپیما هستند

تیم‌های مختلف سازمان قضایی نیروهای مسلح با حضور کارشناسان نظامی، سازمان هواپیمایی، سایبری و جنگال مشغول بررسی احتمالات سقوط هواپیما هستند

با ابلاغ رئیس قوه قضائیه، سازمان قضائی نیروهای مسلح مامور شده با بهره‌گیری از کارشناسان مختلف نظامی، سازمان هواپیمایی، کارشناسان حوزه سایبری، جنگ الکترونیک و بهره‌گیری از اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما که طبق آخرین اخبار دیشب یا دیروز قرار بود این جبعه سیاه به همراه تیم‌های کارشناسی ایران و اوکراین به فرانسه ارسال و همه اطلاعات آن بازخوانی شود، موضوع را بررسی کند

تا امروز از تعدادی از افرادی که در این حوزه بودند تحقیقات مفصلی انجام شده و هر روز تا ساعت 11 شب تیم‌‌های سازمان قضایی نیروهای مسلح مشغول تحقیقات و بازجویی و دریافت استاد و مدارک هستند

هشدار قوه قضاییه به سفیر انگلیس: با هیچ کس تعارف نداریم

این که سفیر انگلیس در جمهوری اسلامی در یک تجمع غیرقانونی شرکت کند از این تجمع فیلم و عکس تهیه کند، نقش تحریک کننده داشته باشد به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

در اولین مواجهه با مامورین انگلیسی صحبت می کرد و خود را معرفی نمی کرد بعد که فهمید در خطر بازداشت قرار دارد زبان به گفتمان فارسی گشود و خود را سفیر انگلیس معرفی کرد.

در حقوق بین الملل این قبیل عناصر عنصر نامطلوب شناخته می شود. چه دیپلمات باشد و چه غیردیپلمات.

هم انتظار مردم این است که او را از کشور خارج کنند و هم قوانین بین المللی ایجاب می کند البته مسول وزارت خارجه و دولت جمهوری اسلامی است

درباره رد صلاحیت شدگان مجلس

تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده پرونده قضایی دارند و تعدادی هم ندارند اما آمادگی داریم در این موارد با حصول گزارشات برابر قانون و بدون توجه به جایکاه افراد رسیدگی کنیم البته بین فساد اقتصادی و جرم اقتصادی و تخلف یا شائبه مالی تفاوت وجود دارد.

محکومیت متهم پرونده سکه ثامن به ۱۵ سال حبس

سخنگوی قوه قضاییه: با پیگیری‌های انجام شده و بعد از اینکه پرونده به دادگاه رفت، جلسه دادگاه برگزار و حکم صادر شد گرچه قطعی نشده است

متهم اصلی این پرونده که بیش از ۳ هزار شاکی داشت در چند فقره به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است

شاید بتوانیم ترامپ را بعد از دوران ریاست جمهوری اش [به واسطه ترور سردار سلیمانی] برای محاکمه به ایران بیاوریم

دادگاه‌های ایران و عراق و همچنین دیوان بین المللی کیفری صلاحیت بررسی اقدام تروریستی آمریکا علیه سردار سلیمانی را دارند و ما میخواهیم در این محاکم قضایی علیه دولت و ارتش آمریکا و شخص ترامپ تشکیل پرونده دهیم

حتی اگر روند کار طولانی شود دست برنمیداریم و چه بسا بتوانیم ترامپ را بعد ریاست جمهوری اش به ایران بیاوریم

اعلام تعداد کشته شدگان آبان ماه بر عهده شورای امنیت کشور است که در زمان مناسب اعلام خواهد شد

در مورد مشایی و بقایی محکومیت آنها در حال اجراست و در خصوص مرخصی و مسائل درمانی مثل سایر زندانیان با آنها برخورد می شود . اتفاق جدید یا آزادی نیفتاده و محکومیتشان در حال اجرا است

در مورد کیکهای آلوده به قرص بخشهای امنیتی انتظامی و قضایی بررسی های زیادی داشتند. مسلم شده که واحدهای تولیدی ما هیچ نقشی نداشته اند

بررسی ها ادامه دارد اما بیشتر حکایت از یک توطئه دارد چون در بیش از 50برند بوده و با هدف آسیب به تولید کشور صورت گرفته ضمن اینکه هرچه وجود داشت از بسته های باز شده بود و مامورین یک مورد قرص در کیکهای دربسته نیافتند

در برخی استانها افرادی به عنوان مظنون بازداشت شدند. منشا اصلی شناخته نشده و تحقیقات ادامه دارد

بازگشت پرونده احمد عراقچی به دادسرا

سخنگوی قوه قضائیه: پرونده معاون سابق بانک مرکزی (عراقچی) در پرونده فساد ارزی به دلیل نقص به دادسرا ارجاع شد

برخی از برباد رفتن 18 میلیارد دلار ارز صحبت کردند و ما در این بخش ارزهای تخصیص داده شده را بررسی کردیم و بخشی از پرونده هم در بانک مرکزی در حال تحقیقات است

زمانی که ارز بالای 10 هزار تومان بود ارز 4200 تومانی تخصیص داده می‌شد و افرادی برای سفر خارجی ارز دریافت می کردند و در بازار آزاد می فروختند

بخشی از ارزهای تخصیص داده شده هم در پرونده مدیران بانک مرکزی است که بعد از رفع نقص در دادسرا در دادگاه به آن رسیدگی می شود

نوع مطلب : نظامی، سیاسی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : سقوط،سخنگو قوه قضاییه،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 24 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

وزارت امور خارجه کشورمان طی بیانیه ای اقدام غیرقانونی و غیرحرفه‌ای سفیر انگلیس در تهران و حضور مشکوک او در یک تجمع داخلی و نیز اظهارات نابجای دیگر مقامات انگلیسی را به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه در این بیانیه یک بار دیگر اظهارات غیرقابل قبول نخست وزیر و وزیران امور خارجه و دفاع رژیم انگلیس در رابطه با اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمان ایشان، که به مثابه همراهی و مشارکت رژیم انگلیس در اقدام تروریستی آمریکا می باشد را به شدت محکوم و تاکید کرده است حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی را مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک می داند که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به تهدیدات امروز وزیر امور خارجه انگلیس به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران آمده است: واضح است که رژیم انگلیس بر اساس یک اشتباه محاسبه خطرناک کماکان توهمات ضد ایرانی را در سر می پروراند و به دنبال افزایش تنش در منطقه و در روابط خود با ایران است. سردمداران انگلیس باید بدانند که اتهامات علیه ایران نمی تواند تبعیت کورکورانه آن رژیم از آمریکا و ناتوانی مفتضحانه انگلیس در انجام تعهداتش در برجام و حتی خودداری از اجرای حکم دادگاه انگلیس در بازپرداخت صدها میلیون پوند بدهی به مردم ایران بدلیل ترس از آمریکا را بپوشاند. هر خطای جدید انگلیس با واکنش شدید و متناسب ایران مواجه خواهد شد و مسئولیت کلیه عواقب آن بر عهده دولت انگلیس می باشد.

وزارت امور خارجه کشورمان با یادآوری سابقه استعماری انگلیس در خاورمیانه اضافه کرده است که زمان دخالت سفرای انگلیس در امور داخلی دیگر کشورها و ایجاد تفرقه و دامن زدن به منازعات داخلی مدت‌ها است به سر رسیده و انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بدانند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی کرد دهه ها گذشته است. مردم هوشیار ایران با تمامی تفاوت سلیقه ها و دیدگاه ها، مداخله خارجی ها و به ویژه دولت هایی با سابقه استعمار و حمایت از دیکتاتورها را نمی پذیرند و فراموش نمی کنند که همین دولت انگلیس حامی اصلی و تسلیح کننده قصابان خاشقجی و کودک کشان یمن است.

وزارت امور خارجه در پایان این بیانیه خواستار خاتمه فوری هر گونه اقدام مداخله جویانه و تحریک کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران شده و هشدار داد در صورت ادامه چنین رفتارهایی وزارت امور خارجه دیگر تنها به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد.


نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : وزارت امورخارجه،سفیر انگلیس،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

باشگاه پرسپولیس خبر جدا شدن گل‌محمدی از تیم فوتبال شهر خودرو و پیوستن به پرسپولیس را تایید کرد.

باشگاه پرسپولیس رسما از جدایی یحیی گل‌محمدی و توافقش با سرخپوشان تهرانی خبر داد و نوشت: در پی مذاکرات محمدحسن انصاری فرد و حمیداوی مالک شهرخودرو رضایت نامه یحیی گل محمدی صادر شد و گل محمدی بازیکن و سرمربی پرسپولیس به خانه‌اش بازگشت.

یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس توافقاتی داشته و قرارداد رسمی امضا خواهد شد. دستیاران گل محمدی به کادر فنی پرسپولیس ملحق می‌شوند.


نوع مطلب : ورزشی، اجتماعی، حوادث، 
برچسب ها : گل محمدی،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

بومادران معمولی یا بومادران هزاربرگ با نام علمیAchillea santolina ، گیاهی علفی است که برای کاهش تب در کودکان کاربرد دارد.

بومادران گیاهی علفی و یکساله است. این گیاه ساقه و شاخه ‌های راست به ارتفاع ۲۵ تا ۶۰ سانتی متر دارد که اغلب در نواحی بحرالروم (مدیترانه) و غالب نقاط ایران می ‌روید. این گیاه به رنگ سبز مایل به زرد با دمبرگ دراز، گل هایی مجتمع به صورت خوشه دراز در کناره برگ ‌ها دارد. دانه های این گیاه تقریبا کروی و صاف است. سرشاخه‌ های گل دار این گیاه به علت دارا بودن اسانس بوی مخصوص دارند. مشک چوپان در طب عوام به عنوان خلط آور مصرف می‌شود و برای آن اثر ضد تشنج و نیرو دهنده و تسکین دهنده تنگی نفس ذکر شده ‌است.

نام لاتین این گیاه برگرفته از نام آشیل، قهرمان افسانه‌ ای یونان است. گفته می‌ شود در دوران نبردهای تروآ (حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد) از بومادران برای درمان زخم و جلوگیری از خون‌ریزی و عفونت استفاده می‌شد. ضمنا این گیاه در دوره ساکسون ‌ها برای دفع چشم بد به کار می ‌رفت و نیز در مراسم سحر و جادو هم از آن استفاده می‌ شد. نام مرسوم آن یعنی «خون دماغ» کاربرد سنتی بند آورنده خون ‌ریزی آن را بیان می ‌کند.

ﮔﻴﺎﻫﺎن ﻣﻮﺛﺮ در ﻛﺎﻫﺶ ﺗﺐ

ﺗﺐ از ﻋﻼﻳﻢ ﺷﺎﻳﻊ و ﻣﻬﻢ در اﻛﺜﺮ ﺑﻴﻤﺎری ﻫﺎی ﻋﻔﻮنی است .ﻋﻼوه ﺑﺮ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻴﻜﺮوبی، ﻋﻮاﻣﻞ اﻳﻤﻮﻧﻮﻟﻮژﻳﻚ ﻧﻴﺰ می ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺎ آزادﺳﺎزی ﻣﻮاد ﺗﺐ زای درونی ﺳﺒﺐ اﻓﺰاﻳﺶ دﻣﺎی ﺑﺪن ﺷﻮﻧﺪ .اﻟﺒﺘﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮﺟﻪ داﺷﺖ ﻛﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖ و ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺻﺤﻴﺢ ﻋﻠﻞ ﺗﺐ در ﻛﻮدک ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﻴﺖ اﺳﺖ. ﮔﺎه ﺷﻴﺮﺧﻮاران و ﻛﻮدﻛﺎن در ﺳﻨﻴﻦ ﻗﺒﻞ از 5 ﺳﺎﻟگی ﺑﻪ ﺗﺐ ﻫﺎی ﺷﺪﻳﺪی ﻣﺒﺘﻼ می ﺷﻮﻧﺪ ﻛﻪ زﻣﻴﻨﻪ ﺳﺎز ﺣﻤﻼت ﺗﺸﻨجی است بنابراین ﻛﻨﺘﺮل ﺗﺐ و ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻧﮕﺎه داﺷﺘﻦ دﻣﺎی ﺑﺪن ﻳﻚ ﺿﺮورت ﻣﺤﺴﻮب می ﺷﻮد. از دﻳﺮﺑﺎز ﺑﺴﻴﺎری از ﮔﻴﺎﻫﺎن در ﻃﺐ ﺳﻨتی و نیز مردمی به ﮔﻴﺎﻫﺎن ﻣﻌﺮق ﻣﻌﺮوف ﺑﻮده اﻧﺪ.

اﻳﻦ ﮔﻴﺎﻫﺎن ﺑﺎ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﻌﺮﻳﻖ از ﺑﺪن می ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ دﻣﺎی ﺑﺪن ﻛﻮدک ﻳﺎری رﺳﺎﻧﻨﺪ . ﺑﻮﻣﺎدران، ﺷﺎﻣﻞ ﻛﺎﭘﻴﺘﻮل ﻛﺮوی و ﻛﺮکدار ﻫﺎی ﻣﺠﺘﻤﻊ در ﺑﺎﻻی ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎی ﻣﻨﺸﻌﺐ ﮔﻴﺎه اﺳﺖ. ﻋﻼوه ﺑﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﻓﻮق ﻛﻪ ﮔﻮﻧﻪ رﺳمی و دارویی اﺳﺖ در اﻳﺮان ﺑﻪ ﺳﺮﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎی ﻫﻮایی ﮔﻠﺪار (زرد رﻧﮓ ﺑﺎ ﺑﻮی ﻣﻌﻄﺮ ) ﮔﻴﺎه A. santolina ﻧﻴﺰ ﺑﻮﻣﺎدران اﻃﻼق می ﺷﻮد.

اﻳﻦ ﮔﻴﺎه ﺑﻪ ﺗﻴﺮه ﻛﺎﺳنی ﺗﻌﻠﻖ دارد. ﺑﻮﻣﺎدران در ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ ﻣﺤﺮک و ﺗﻮﻧﻴﻚ و ﻧﻴﺰ ﻛﺎﻫﻨﺪه ﺗﺐ و ﻣﻌﺮق ﻣﺼﺮف می شود. معمولا این گیاه را به ﺻﻮرت دم ﻛﺮده ﻳﺎ ﭼﺎی (ﻳﻚ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﻳﺨﻮری ﺑﻮﻣﺎدران در ﻳﻚ ﻓﻨﺠﺎن آب) ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮده و ﻫﺮ روز ﻳﻚ ﭼﻬﺎرم ﺗﺎ ﻳﻚ دوم ﻓﻨﺠﺎن را در ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﺎﻻی ﺳﻪ ﺳﺎل ﺗﺠﻮﻳﺰ می ﻛﻨﻨﺪ .ﮔﺎه اﻳﻦ ﮔﻴﺎه را در ﻓﺼﻞ ﺑﻬﺎر ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ وﻟﻴﻚ ﺑﺮای ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺗﺐ ﻣﺼﺮف می کنند. بوﻣﺎدران اﺛﺮات ﺳﺮﻛﻮﺑﮕﺮ اﻳﻤنی داﺷﺘﻪ و اﺳﺎﻧﺲ آن آﻧتی ﺑﺎﻛﺘﺮﻳﺎل و آﻧتی اﻛﺴﻴﺪان است.

*دکتر سعید توکلی، دکترای تخصصی فیتوشیمی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

نوع مطلب : اجتماعی، پزشکی، علمی وفناوری، 
برچسب ها : بومادران،تب کودکان،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 22 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

محمدرضا حاجی حیدری متخصص طب سنتی درباره گیاه بادرنجبویه گفت: گیاه بادرنجبویه که در فارسی بادرنگبویه گفته می شود در طب سنتی دارای مزاج گرم و خشک است و با نام علمی Mellissa officinallis از خانواده نعناعیان شناخته شده است.

او افزود: برگ گیاه بادرنجبویه خواص دارویی دارد و از دوره ایران باستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بویی مطبوع شبیه به بوی بالنگ دارد و نام محلی آن بالنگ بو یا بارنگ بو می‌باشد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به محل رویش گیاه بادرنجبویه در کشور اظهار کرد: در گذشته گیاه بادرنجبویه در سفره ایرانیان به عنوان سبزی خوردن با وعده غذایی مصرف می‌شد و این گیاه در اکثر مناطق ایران مخصوصا مازندران قابل کشت است.

پیشگیری از بیماری‌ها با بادرنجبویه

حاجی حیدری درباره تاثیر گیاه بادرنجبویه بر درمان بیماری‌ها گفت: گیاه بادرنجبویه در طب سنتی باعث تقویت سیستم قلبی- عروقی، تقویت مغز، تقویت حافظه، آسان‌تر کردن هضم غذا، تقویت حواس، جلوگیری از افسردگی، تقویت کبد و افزایش شادی و نشاط می‌شود.

او افزود: خوردن گیاه بادرنجبویه جهت تنگی نفس، سکسکه و تپش قلب بسیار مفید است و جویدن برگ آن دهان را خوشبو می‌کند.

حاجی حیدری اظهار کرد: گیاه بادرنجبویه به صورت ضماد و موضعی برای برطرف شدن درد مفاصل بسیار مفید است و در مطالعات جدید اثر این گیاه برای درمان بی خوابی، تقویت اعصاب و کاهش افسردگی تایید شده است.

حاجی حیدری ادامه داد: مقدار مصرف بادرنجبویه حدود ۳ تا ۱۰ گرم گیاه خشک در روز گفته شده که به مدت ۱۰ دقیقه ۳ گرم از گیاه را با یک فنجان آب دم کرده و دو تا سه بار در روز میل شود.

نظریه ابن سینا در خصوص گیاه بادرنجبویه

حاجی حیدری درباره تاثیر گیاه بادرنجبویه بر تقویت سیستم قلب و عروق گفت: از دیدگاه ابن سینا بادرنجبویه یکی از بهترین دارو‌ها برای درمان بیماری‌های قلبی، باز شدن و تقویت سیستم عروق است و به عنوان بهترین دارو برای درمان بی خوابی و آرامش بخشی شناخته شده است.

او افزود: افرادی که در هنگام سرماخوردگی سرفه زیادی می‌کنند بهتر است مصرف دمنوش بادرنجبویه را جدی بگیرند.

شرایط نگهداری گیاه بادرنجبویه

حاجی حیدری اظهار کرد: گیاه بادرنجبویه باید در ظروف شیشه‌ای دربسته و در محیط بدون نور و رطوبت نگهداری شود و تنها به مدت یک سال قابل استفاده است؛ برای رفع قاعدگی‌های نامنظم، تعدیل کننده سیستم ایمنی، ضد التهاب تاثیر زیادی دارد و استفاده از کرم آن برای درمان تبخال بسیار موثر است.

حاجی حیدری در پایان گفت: افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به هیچ وجه از گیاه بادرنجبویه استفاده نکنند یا درصورت ضرورت حتما قبل از مصرف با پزشک متخصص طب سنتی مشورت کنند.


نوع مطلب : اجتماعی، پزشکی، 
برچسب ها : بیماری قلبی،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
جمعه 20 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

سخنگوی وزارت خارجه آلمان با رد درخواست رئیس جمهور آمریکا، بر حمایت مجدد برلین از توافق هسته‌ای تاکید کرد.

دولت آلمان نیز روز جمعه ضمن درخواست برای نجات توافق هسته‌ای ایران، تقاضای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج کشورهای اروپایی از این توافق را رد کرد.

«راینز بروئل» سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «هدف ما هنوز نجات برجام است چرا که ما متقاعد شدیم که تنها ابزار برای جلوگیری از دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی است.»

پیش از این فرانسه و بریتانیا نیز ضمن اعلام حمایت دوباره از برجام چنین درخواستی را رد کرده بودند.

«آگنه وان در موهل»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای روز پنجشنبه بر پایبندی این کشور به برجام تأکید کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه گفت: «فرانسه به چارچوب توافق هسته‌ای حاصل‌شده در وین متعهد است.»

وی همچنین گفت فرانسه «همکاری با سایر طرف‌های توافق» (شامل انگلیس، آلمان، روسیه، چین و ایران) را ادامه می‌دهد.

ترامپ در سخنرانی روز چهارشنبه خود از کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برجام خواسته بود از این توافق خارج شوند.

براساس گزارش العربیه، بروئل به خبرنگاران گفت: «ما می‌خواهیم از همه امکانات پیشنهاد شده برای حل و فصل دیپلماتیک مسائل استفاده کنیم.»

وی در عین حال از تهران خواست به تعهداتش در برجام برگردد.

نوع مطلب : نظامی، سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : برجام،امریکا،المان،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
جمعه 20 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

گوشی هوشمند شما تمام حرکاتتان را ردیابی می‌کند و برای جلوگیری از آن هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

به‌ تازگی نیویورک تایمز، در مورد جزئیات چگونگی بسته‌های توسعه نرم‌افزاری (SDK) گزارشی جنجالی را منتشر کرده و خبر از این موضوع داده است که بسته‌های نرم‌افزاری مخصوصاً انواع تبلیغاتی آن‌ها می‌توانند تمامی حرکات کاربران تلفن همراه را بدون توجه به حفظ حریم شخصی آن‌ها ردیابی کنند. اهمیت این موضوع برای هر کاربری متفاوت است چرا که دیدگاه افراد درباره‌ی حد و حدود حریم شخصی نیز متفاوت است.

یکی از شرکت‌هایی که نیویورک تایمز در گزارش خود نام‌ برده، فوراسکوئر (شبکه اجتماعی مکان‌یابی) است. فوراسکوئر اپلیکیشنی معروف است که استفاده از آن می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد مخصوصا اگر همراه‌با دوستانتان از آن استفاده کنید. اطلاعاتی که این سرویس از کاربران خود ثبت می‌کند، شامل داده‌های واقعی زمانی است که در نهایت منجر به ترابایت‌ها سابقه مکانی هر کاربر شده است. به‌نظر می‌رسد فوراسکوئر تا به حال از اطلاعات کاربران خود سوء استفاده نکرده است، اما اگر روزی شرکت یا سازمانی بخواهد از این حجم از اطلاعات سواستفاده کند، هیچ‌کس هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.

زمانی‌که صحبت از حفظ حریم خصوصی می‌شود، اندروید ۱۰ جهشی بزرگ برای گوگل به حساب می‌آید و ردیابی مکانی یکی از دلایل آن است. اندروید ۱۰ نحوه‌ی اجرای برنامه‌ها را در پس‌زمینه تغییر می‌دهد. پاک کردن سابقه‌ی موقعیت مکانی ذخیره شده را برای کاربران آسان‌تر می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که جمع‌آوری داده‌های مکانی را در زمانی‌که از آن‌ استفاده نمی‌کنید، متوقف کند.

البته گوگل هنوز هم می‌تواند موقعیت مکانی کاربران را ردیابی کند اما این شرکت مورد اعتماد اکثریت کاربران است و افراد کمی به گوگل در خصوص فروش داده‌های مکانی کاربران تردید دارند. درواقع جمع‌آوری این داده‌ها برای گوگل برای جهت‌دهی بهتر تبلیغات امری بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که کاربران مرتبا داده‌های خود را حذف کرده یا تنظیمات حذف خودکار داده‌ها را فعال کرده باشند، گوگل نمی‌تواند آن‌ها را جمع‌آوری کند. اما خبر بد این است که تنها گوگل نیست که باید مراقب آن باشید.

تقریبا هر اپلیکیشنی با تبلیغات می‌تواند مکان کاربران را ردیابی کند

درواقع هر اپلیکیشن دارای تبلیغات، از بسته‌های توسعه‌ی نرم‌افزاری تبلیغاتی استفاده می‌کند که این بسته‌ها می‌توانند موقعیت مکانی کاربران را ردیابی کنند. این موضوع ربطی به توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن ندارد چرا که آن‌ها مجبور هستند چنین برنامه‌هایی را به اپلیکیشن خود اضافه کنند تا بتوانند از این طریق کسب درآمد کنند.

زمانی‌که شما موافقت می‌کنید که موقعیت مکانی شما ردیابی شود، داده‌های مکانی شما به‌صورت پیوسته ذخیره خواهد شد. این اطلاعات شامل داده‌ی مکان تلفن همراه، بازه‌ی زمانی حضور در آن منطقه، و مقصد بعدی آن است. همه چیز معمولاً تحت عنوان آیدی تبلیغاتی ناشناس و نه با حساب واقعی شما نگه‌داری می‌شود.

نشریه‌ی تایمز نشان می‌دهد که چگونه این موضوع روشی عالی برای تعیین هویت هر کاربری است. احتمال این وجود دارد که افرادی مانند مقامات دولتی و دیگر مقامات رده‌بالا به خاطر اپلیکیشن‌های تلفن همراه خود نیز در حال ردیابی باشند.

اما بازهم موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود. اگر از تمام حساب‌های آنلاین خود خارج شوید، گوشی هوشمند جدید خود را بفروشید و موبایلی ارزان بخرید، باز هم اپراتور‌های مخابراتی توانایی ردیابی شما را دارند. شرکت‌های مخابراتی می‌توانند موقعیت مکانی کاربران خود را لحظه به لحظه ردیابی کنند و این اطلاعات را دراختیار هر کسی قرار دهند.

شرکت‌های مخابراتی می‌توانند موقعیت مکانی کاربران خود را لحظه به لحظه ردیابی کنند و این اطلاعات را به هر کسی که می‌خواهند بفروشند.

هر بار که تلفن همراه موقعیت خود را بررسی می‌کند تا مطمئن شود ارتباط خوبی دارد، موقعیت مکانی آن توسط شرکت مخابراتی ذخیره می‌شود و این اتفاق در هر ساعت صدها بار می‌افتد.

پاسخ بیشتر مردم به این موضوع این است که ما کار اشتباهی نمی‌کنیم و چیزی هم برای مخفی کردن نداریم، پس این موضوع اهمیتی ندارد؛ اما در مقابل افرادی هستند که متفاوت فکر می‌کنند. به‌نظر این افراد درست است که چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد، ولی اشتراک اطلاعات شخصی موضوعی بسیار مهم است که باید خود در خصوص آن تصمیم‌‌‌گیری کنند.

به هر حال واقعیت این طور نیست. اگر تلفن همراه دارید، خواسته یا ناخواسته همیشه در حال ردیابی هستید.

نوع مطلب : اجتماعی، علمی وفناوری، 
برچسب ها : گوشی هوشمند،ردیابی،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی

میزان/ گلزار شهدای کرمان جایی است که نه فقط مردمان آن دیار بلکه همه ایران شوق زیارت مزار سرداری را دارند که صدای مظلومیت آن تا ابد در گوش همه دنیاست. این تصاویر صف‌های طولانی در گلزار شهدای کرمان را نشان می‌دهد که مردم برای زیارت مزار سردار رشید اسلام شهید قاسم سلیمانی ساعت‌ها منتطر بودند

نوع مطلب : نظامی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مذهبی، 
برچسب ها : زیارت،حاج قاسم،کریم۵۸،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 دی 1398 :: نویسنده : ابراهیم کریمی


( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ابراهیم کریمی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات